Bu sorunun cevap göreceli olduğundan, konuyu biraz dağıtıp yayarak farklı açılardan ele almalıyız. ilk önce hangi seviyelere nekadar zamanda erişilir ve nekadar gelir elde edilir bu konuya bir değinelim.

Yeni başlandığında, eğer iyi bir ön eğitim yada uzmanlık düzeyiniz yoksa ayda birkaç dolar kadardır.

Çaylaklık döneminde, yani ilk birkaç ayı geçirip konuya ısındığınızda, ayda birkaç dolarda olabilir yüz dolarada yaklaşabilir. Tabi bu sizin siteleri, konuları, işinizi nekadar kavrayabildiğinize bağlı olarak değişecektir.

Amatörlük döneminizde, artık neyin ne olduğunu bilerek daha bilinçli çalışmaya başlarsınız. bunun getiriside aylık 100 doların altına inmez. Sanatçının bu kıvam genelde 1-2 aydan 1-2 yıla kadar bir zaman gerekriyor. Bu süre kişinin nekadar ilgi gösterdiğiyle ve öğrendiğiyle alakalı.

Stokçu 'luk döneminizde, yani stok sistemlerini tamamen kavrayıp bunu eserlerinize yansıtabildiğiniz dönemde ayda 500-3000 dolar arası gelir edersiniz. Miktardaki geniş fark, başarıyı etkileyen pek çok etken olmasından kaynaklanıyor. Bu seviyeye gelmek genelde 1 yıldan erken olmamakta. 

Ustalık döneminizde ise, arık takipçileriniz ve düzenli müşterileriniz vardır. Aylık 1000-10,000 dolara kadar kazanırsınız. Elbette ustanında iyisi kötüsü olduğunda böyle bir aralık doğal karşılanmalı. süre olaraksa bu seviye birkaç yıldan önce gerçekleşmeyeceği aşikar.

Stock expert, bu ise artık ucu bucağı olmayan bir alan. Rekortmenin aylık 100-150.000 dolar kazandığı gibi, bu seviyeye gelebilmiş birinin 10.000 doların altını görmesi zordur. Bu dönem, eski eserlerinizi  beğenmeyip sildiğiniz, turnayı gözünden vurup best seller eserler ortaya koyduğunuz ve resminizden tanınacak hale geldiğiniz bir dönemdir. 

 

 

    Gördüğünüz gibi  hem süreler hemde gelirler belirgin değil ve bu bir hata değil. Bu yazdıklarımız herkes için farklı olabilir. Kişilerin tepkisi, ders alma öğrenme ve gelişme aşamaları birbirinden farklı. Bu sebeple tam bir sistematikle şu zamanda bukadar  net kazanırsınız vs. demek  çok zor.

   Şimdi birde konunun icra becerisi yönünü maddeler halinde inceleyelim.

Acemi-yeteneksiz kimseler, yani kabaca hobi seviyesinde uğraş sahibi olupta stok sistemlerine katılanlar başta pek bir şey kazanamazlar. Büyük ihtimalle.bir kaç ay sabredip debelendikten sonra ilk satışlar geldiğinde neyi nasıl ve ne için üretmeleri gerektiğini anlamaya başlarlar. Bundan sonraki  dönemde, bu amatörler kavramaya başladıkları gerçekleri sanatlarındaki eksikliklerini gidermek için kullanırlar. İşin fikir kısmının daha ağır bastığı  alanlara kayıp, yetenekli santçılardan kalan boşlukları doldurur ve para kazanmaya başlarlar. Bu kimseler bu öğrenme-keşfetme  periyodu boyunca sabredebilmişlerse eğer sonrasında güzel gelirler onları bekler. kafalarını çalıştırdıkları ölçüde aylık 100 dolardan birkaç bin dolara kadar çıkar gelirleri. ve bunu mesleki manada ressam fotoğrafçı, grafiker yada 3d artist olmadıkları halde başarabilirler.

Tecrübeli-sanatçı kimseler ise, birkaç yada, birkaç yüz dolarla başlayabilirler. Bu geniş farkın sebebi sanatçının stok sistemlerinin ticari olduğunu ve fikirlerin önemini ne derece kavrayabildiğiyle alakalıdır. Sanatçı tutup bir şaheser bile çizse, ticari olarak yada kullanım alanı olarak ihtiyaçları karşılayamaz ise satılmayacaktır. Stok sistemlerine uyum sağlayıp gerekleri karşılayabilen sanatçılar onbinlerce dolar kazanbiliyorlar aylık. 

mesleki olarak uğraşanlar. bu kesim müzik öğretmeni gibi, tüm gün ofiste modelleme yapan 3d'artistler gibi  yada fotoğrafcı dükkanı açıp vesikalık çekmekten başka birşey yapmayan esnaflar gibi pek çok kesimi kapsar. temel eğitim ve beceri olduğundan bu kesimin sistemlere girip satışa başlaması çok hızlı olabilir.tabi sanatçı kesimde olduğu gibi icra becerisinin ve imkanının varlığı  bir stokçu olmaya yetmez. bu kimselerde ancak stok mantığını ve gereklerini kavrarlarsa başaralı olabilecekledir.

   

 

    İki gruptaki maddeler birbirleriyle çelişkili gibi görünebilirler fakat aradığımız cevap oldukça göreceli olduğundan, siz kendinize göre tüm bu bilgileri sentezleyip tahminde bulunmalısınız. ama bundan önce cevap aramaya devam edelim. ve aktiflik tipine göre bir genel bir değerlendirme yapalım.

Tek seferlik yada çok kısa bir bakış ile stok sistemlerine katılanlar, daha başlarken kaybeder ve hiç kazanamazlar. Bu kimseler özellikle mevcut yaşam ve maaşları sayesinde birkaç doları küçümserler. Ve birkaç eser koyunca stoklara, kapış kapış gitmesini beklerler. Öyle olmaz tabi. Bu kimselerde bu ''boş'' işlerle uğraşmaktansa hayatlarına devam ederler ve stok sistemlerinin bir işe yaramadığına yada başlamak için geç kaldıklarına vs inandırırlar kendilerini.

Tebmel kimseler ise iş yapan, üreten yeteneği merakı ilgisi olan fakat  üşenip uğraşmayan kimselerdir. bunların gelirleri sürekli dalgalanır.bir kaç ay 50-50 giderken bir bakmışsınız 300-500 çekiyor her ay. sonra gene düşüyor. çoğunlukla eser üretir fakat yüklemeye üşenirler...e tabi haliyle satışa konmamış eserler satılamaz.

Yılgın kimseler genelde eserleri kabul görmeyince yada satılmayınca pes edip bir daha stokların yüzüne bakmayan kimselerdir. Haliyle hemen hemen hiç kazanamazlar.

Sabırlı kimseler ise bu işten gerçek parları kazanan kimselerdir. bu kimseler sabırla devam eder ve sürekli tecrübe kazanırlar.genel olarak aylık %10-40 arası büyüme ile sürekli artar kazançları. bu yüzdeye tam olarak inanabilirsiniz cünkü bu kategorideki hemen her stokçu bu gelişimi izler.10 dolar ile başladığını varsayarsak,sonraki aylar 13-16-20-25-33-40-50-65-80-100-125- gibi olur aylık kazançları ve sürekli artar.

Bir diğer grup ise kısa vadede fazlaca azim gösteren kimseledir. Başlayıp çokça eser üretip sonra bırakır ve bir dönem sonra tekrar başlarlar. Haliyle oldukça dalgalıdır gelir düzeyleri.

 

 

   Son olarak amaçlara göre göre değerlendirelim gelirleri. Çünkü hedef-amaç çok önemli ve ana itki gücüdür.

Cep harçlığı hedefleyenler, sadece sigara parası, yol parası çıksın diye stok sistemlerine giren kimselerdir. ve haliyle az kazanırlar.

Ek gelirciler, ana işlerinden gelen para yetmediğinden biraz zorla bu işlere giren kimseler oluyor genelde. Dolayısıyla motivasyon kaynakları ciddi ve hayatlarının her anına yayılmış olunca istedikleri parayı kazanacak seviyeye er yada geç geliyorlar.

Ana gelirciler ise stok sistemlerindeki potansiyeli ve özgürlüğü görüp işi gücü bırakıp bu işe koyulan kimseler. hüsran yada başarı şahsi performanslarıyla doğru orantılı oluyor.

    kabaca yaptığımız bu gruplandırmalardan her birisinden 1-2 maddeyi seçip birleştirerek kim ne kazanır çıkarılabilir sanırım. Tabi şunuda belirtmeliyimki tüm bu grupları yerlebir edecek kimseler herzaman var. Hem yetenekli hem stok sistemini hem global piyasayı kavrayıp bir yılda 10.000 dolar barajını geçebilen yüzlerce stokçu var. Tabi bununla beraber birkaç yıl boyunca hepi topu birkaç dolar kazanabilmiş kimselerde var. Nekadar kazanıyorsun diye sorduklarında vereceğiniz cevap, aklınızın ucundan hiç geçmeyecek bir tutar olabilir.

    Genel olarak ''nekadar kazandırır?'' sorusuna ucu açık cevaplar verdik bu yazıda. Daha çok sanatçı ile alakalı konulara değindik. Sitemizde bu soruya farklı açılardan yaklaştığımız başka yazılarımızda olacak ve farklı açılardan cevaplar arayacağız. Eğer sizinde tecrübeleriniz doğrultusunda cevaplarınız varsa sitemizde paylaşabilirsiniz.