Öncelikli olarak, amatörlerin durumlarından bahsetmek en makulu sanırım. 

FOTOĞRAFçılar, stoklara amatörler arasında hevesleri ilk kırılan kesim oluyorlar genelde. Facebook, instagram vs yerlerde beğeni toplayan fotoğrafları ya kabul edilmiyor stoklara yada kabulden sonra satılmıyor. zaten deneme amaçlı birkaç eser yükleyip beklemek gibi bir yol izlediklerinden, hevesleri çabuk kırılıyor. Haliyle performans ayarları yerlerde geziyor.ayda 1-2  gibi miktarlardan en fazla 5-10'a kadar çıkabiliyorlar.

2D GRAFİKERler için ise çizmek hem iş hem hobi semalarında dolaştığından, yaptıkları işlerin stoklara daha yatkın olması ve vectorlerin en çok satan alan olması hızlı başlayabilmelerine ve stok sektorune ısınabilmelerine olanak veriyor. Performansa  ise, haftada 1-2 gibi miktarlardan 6-7'lere kadar çıkabiliyorlar.

3D ARTİSTler ise genelde projeleri ve render sureleri uzun surelere yayıldığından fotoğrafçılarla aynı seviyede kalıyorlar.

    bu durumlar, çoğunlukla  yeni stokçuların içine oldukları durumlar. Aşağı yukarı benzer durumlar, sebepler ve sonuçlar görülmekte.

    bu amatör stokçu arkadaşların ileride başına gelecekleri ise şöyle genelleyebiliriz. 

Çoğunluğu zamanla sıkılıp bırakmakta, gerekli şansı verip birkaç ay özveri ve ısrarla stoklara yönelememekte. sevgili, futbol, gezmeler vesaire için stoklardan saman çalmak hemen hepsinin yaptığı bir hata. Tabi hayat şartları sebebiyle stoklara eğilemeyenlerde var. fakat sonuç, şifresi bile unutulan stok hesapları ve lafı açıldığında 'hikaye onlar' diye tanımlamanıza neden olacak bir tecrübe... bu kimselerden sadece bir kaç kisi ise birsüre sonra dönüp tekrar başlar ve başarılı olurlar. tabi bunlar oldukça küçük bir kısımdır. ne de olsa hayat herkes için bukadar değişken olmuyor...

    Olması gereken, sizi hızlı ve stabil bir şekilde geliştirip ileri taşıyacak performans ayarına gelirsek,

FOTOĞRAFçılar için haftada 35 eser üretmek ve yüklemek idealdir, yani günde 5 eser. Bu rakam yüksek görünsede ev stüdyosu ve ufak geziler ardından ulaşmak kolay olacaktır.

2D GRAFİKERler, tekrar kullanılabilir bir formatta çalıştıklarından kendiliğinden yükselen bir grafiğe sahip olacaklardır. başta haftada 7 eser ideal olup 8-10 ay sonunda bu sayı, birikmiş çalışmalarla genişlemiş portföy sayesınde haftada 40-50 nin üzerine çıkmalı. yani günde 7 civari eser.

3D ARTİSTlerde ise grafikerlerle aynı kaderi paylaşmakta olduklarından benzer bir durum söz konusu. yeniden kullanabicekleri, video, model ve render olarak satabilecekleri içerikler üretmeliler. Başlangıçta haftada 4-5 eser ideal iken, 8-10 ay sonra bu rakamın 50-60 (resim video ve model vs hepsi beraber) olması gerekir.

Burada önemli olan bu değerlere nekadar uyulabileceği ve stabilitenin nekadar sağlanabileceğidir. arka arkaya 2-3 turda grafik ıskalanırsa daha sonra tamamlamak imkansızdır. haliyle ortalama performansınızı bu yeni miktar üzerinden hesaplamanız gerekir ve performansınızı tekrar yükseltmek için uğraşmaknız gerekir.

Bir diğer önemli konu ise, Gerçek bir stokçu olmak, iyi bir performans göstermek ve gelişmek adına bu miktarların %20-50 üzerine çıkmanız gerektiğidir. Daha önceki yazılardada irdelediğimiz olgunlaşma süreçleri boyunca eser-satış aranı düşük olacaktır. Dolayısıyla geliri/performansı normalize etmek adına eser sayısını artırmak gerekir. Gerekli seviyeye ulaşıldığında ise başarısız eserler silinir,ve daha başarılı eserler yüklenir yerlerine.

başka bir önemli olay ise, kendi performansınızı ölçebilmeniz ve bunu yükseltmek için çalışma şekli ve süresi gibi konularda geliştirmeler yapmanız gerektiğidir. Bu konuda kullanabileceğiniz tabloları aşağıya ekliyorum.

    Bu örneklerdeki miktarlar yüksek görünsede aşağı yukari durum böyledir. Başlayıp hayal kırıklığı içinde bırakan ve unutan çoğunluktan ayrılıp, başaran ve yükselen azınlıktan olabilmek için gerekli düzeyde emek ve zaman harcamak gereklidir. Stoklara ayrılması gereken ideal zaman, günde 4 saattir. Eser miktarında olduğu gibi %20-50 fazlası  gerçek bir yükseliş ve stokçu olmak için gereklli süredir. Tabii herkesin bukadar çok vakti olmayabilir, bu durumda tatil zamanlarından, işe gidip gelmek için yolda geçen zamanlara kadar her fırsat stoklar için kullanılmalı ve bu alanda harcanan zaman arttırılmalıdır.Örneğin biryerlere giderken yolda gördüğünüz reklamlar-tabelalar üzerine düşünmek, nasıl yapıldıklarını ve nasıl daha iyi-farklı yapılabiceklerine kafa yormak bile stok performansınızı besleyecektir. Mevcut durum nasıl olursa olsun ilk etapta günde iki eser miktarı gözetilmeli, az ise yükseltilmeye çalışılmalı ve daha sonra bu rakam  yukarıda bahsedilmiş miktarlara yükseltilmeye çalışılmalıdır. 

 performansınızı ölçebileceğiniz tablolar:

{jd_file file==2}

{jd_file file==3}