1. Kayit olurken bizden istenecek doküman için, pasaport yada kimlik veya ehliyetin okunakli fotoğrafini çekiyoruz yada scan aliyoruz. Güvenlik adına sitelerin bir kısmı isteyecek. 

2. Sitelere girişte sinav amacli istenecek örnek çalışmalar için 10 adet eser hazırlıyoruz, bunlar fotoğraf, vector yada 3d render olabilirler(hangi alanda çalışıyorsanız o alandan). Eserler sitelerin genel isteklerine uygun ve farklı konulardan(konu başı en fazla 3) olmalı. Eserlerin, sitede anlattığımız hatalardan arındırılmış ve gerekli özelliklerde olmalari tercih sebebi. ilgili konular:Stok fotoğraflarda yapılan hatalar ve satılmama nedenleri,Stoklar için neleri nasıl çizmeli?

3. İstediğiniz siteye (bence hepsine birden) girip "register/üye olun" seçeneğinden üye oluyoruz. sitelerin bir kismi turkçe desteği barindiriyor. siteler hakkında bilgileri ve site linklerine buradan ulaşabilirsiniz. Stok siteleri karşılaştırmalı listesi

3.1 Üye olurken dikkat edilmeli ve doğrı bilgiler girilmeli ve  gönderdiginiz kimlik vs örneğindekilerle aynı olmalı. 

4.Üyelik işlemi ardından site eğer isterse, hazirlamis olduğumuz kimlik scanini yüklüyoruz. 

5. Siteye ilk resimleri (sinav icin) yükluyoruz. Her sitede olmamakla birlikte test resimlerinde de keyword/tag yani anahtar kelimeler girmeniz istenebilir. bunlarıda resimle alakasız olmayacak şekilde giriyoruz.

6. Resimlerin onaylanma suresi 3-7 gundur genelde, sinenin sınav resimlerine ayrı bir uygulaması olabilir ve yükleme ardından size net süreyi bildirirler. Bu süre geçene kadar diğer sitelere de üye oluyoruz, bir yandanda yeni resimlerimizi hazirliyoruz. 

7. Sinavi geçtiysek, yada sinav yapmayan bir siteye girdiysek, 5-6 adımdaki gibi resim yüklemeye, resimlerimize anahtar kelimeler atayıp kategori belirleyip onaya sunmaya başliyoruz. Resimler teker teker yada onaya sunulan yiğinlar halinde 3-5 gun icinde onaylanir ve satişa konur. 

8. Satışlardan gelen paralar sitedeki hesabımızda birikirken çalışmalara devam ediyoruz. paramız sitenin koyduğu alt limiti geçince(genelde 50-100 dolar arası oluyorlar) paramızı elektronik para hesaplarımıza aktarıyoruz yada sitenin hespa kapama günlerinde aktarmasınızı bekliyoruz. elektronik para sistemleri içinden genelde paypal kullanılmaktatır.  

Gördugunuz gibi gayet basit ve bir defa onaylandıktan ve sınavı geçtikten sonra serbestsiniz.. Yükleyin yukleyebildiğiniz kadar. Satıştaki her resminiz geliriniz için bir artıdır. Onaydan geçemeyip red edilen resimleriniz ise malesef satisa konmaz.. Reddedilen her resim icin belirtiler problemleri düzeltip tekrar onaya gödermeniz gerekir ki onlarda portföyünüzdeki yerlerini alsınlar. 

istisnai durumlar: 

1. Fotolia gibi bazı sitelerde sinav yoktur.

2. Kimlik isteme bazı sitelerde yoktur. Olanlarda ise, üye olduğunuzda yada sanatçı olarak üye olduğunuzda talep edilebilir. 

3. Dreamstime ve benzeri birkac sitede sınav yoktur. Bunun yerine upload/yükleme limiti vardir. Başlangiçta size haftalik yada gunluk olarak 5-10 arası bir miktarda upload hakkı verilir. Resimlerinizin onay ve red durumlarına göre bu limit artar yada azalır. 

ek prosedurler: 

1. Vergi formlari: Her sitede vergi formlari vardir. Bu formlar firmaların kendi muhasebe hesapları için gereklidir ve sitenin açıldığı ülke ile sizin ülkeniz arasındaki anlaşmalara göre stopaj vergisi kesilir. %0-30 Arası olan bu kesintiler sadece o ülkedeki satışlardan yapılır. Örneğin site amerikada kuruldu ise amerikadan biri resminizi alırsa bu duruma dahildir. Fakat avrupadna birisi bu siteye girip resminizi alırsa ozaman dahil değildir. Vergi formları doldurması kimi sitelerde zorunlu değildir fakat her halukarda sizden stopaj vergisi keseceklerdir. türkiye için bu oran %10 dur.örnek olarak şuraya bakabilirsiniz:Vergi formu nedir ve nasıl doldurulur


2.e-cash sistemlerine uyelik: Ne yazikki direk banka hesabına havaleyi hem sayili site destekliyor, hemde bundan para gonderme komisyonu kesiliyor.üstelik alt çekim limitleride 500 dolardan başlıyor. Bu yüzden, üye olduktan sonra sizden istendiğinde vereceğiniz bir elektronik cüzdan adresiniz olmalı. Bu konuda tüm siteler birincil olarak paypal'ı desteklemekte. İkincil olarak ise skrill, webmoney gibi sitemler bulunmakta bazı sitelerde.